Tajomstvá babičkinej truhličky
-
Program je zameraný na vytváranie predpokladov pre spoznávanie tradičnej ľudovej kultúry ako kultúrneho dedičstva našich predkov na základe poznávania ľudových tradícií, zvykov, prvkov a hodnôt.
Ľudové tradície, folklór, to sú pojmy, pod ktorými si predstaví každý z nás niečo iné. Niekto kroje, príslovia, porekadlá, iný zas ľudové rozprávky alebo piesne. Keď si však uvedomíme význam týchto pojmov, mali by sme pocítiť hrdosť a spolupatričnosť k našej slovenskej kultúre, ktorej korene siahajú hlboko do našich dejín. Veď keď si uvedomíme fakt, že generácia našich predkov, ktorej ľudové zvyklosti boli súčasťou každodenného života už vlastne nežije, je našou povinnosťou zachovať ľudové dedičstvo pre ďalšie pokolenia.
Na základe tejto skutočnosti sa snažíme v našej materskej škole utvárať u detí vzťah k tradičnej slovenskej kultúre zaraďovaním aktivít zameraných na udržiavanie ľudových tradícií:
- Remeslá starých rodičov - tvorivé dielne, prezentácia ľudových remesiel ponúka možnosť deťom prirodzene priblížiť prácu našich predkov,
- Stridžie dni (Katarína, Tomáš, Ondrej, Barbora), sviatok Lucie - vymetanie kútov v materskej škole,
- Vianočné zvyky - betlehemské a trojkráľové hry,
- Fašiangy – fašiangujeme s rodičmi, ľudové hry,
- Pochovávanie basy – fašiangový karneval v maskách, s muzikou (kontrabas, harmonika), končiaci rozlúčkou s basou,
- Vynášanie Moreny – rozlúčka so zimou, sprievod mestom spoločne s rodičmi,
- Veľkonočné zvyky – maľovanie kraslíc, jarné hry.
Chceme u detí dosiahnuť, aby si už v rannom detstve vytvorili kladný vzťah k ľudovému dedičstvu, ktorý zaručí, že sa ľudové tradície budú aj naďalej prenášať z pokolenia na pokolenie. Naše deti si zaslúžia poznať korene nášho národa, lebo sa v nich skrýva veľa múdrosti, z ktorej čerpáme aj dnes.